Question

veygand, Accolining Prinaples, 12e Gradebook ORIONDownloadable eTextbook ent Exercise 6-6 Moath Company uses a periodic system reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 508 12 Purchase 1,016 23 Purchase 762 30 Inventory254 $6 9 12 $3,048 9,144 9,144 Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO and LIFO. FIFO LIFO Cost of the ending inventorys Cost of goods sold LINK TO TEXT Which costing method gives the higher ending inventory? LINK TO TEX All Rights Reserved A Divison or 0

 



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *