Question

Use the following data to calculate cost of merchandise soldunder the FIFO method.

September 1

BeginningInventory

15 units at $20each

September 10

Purchase

20 units at $25each

September 20

Purchase

25 units at $28each

September 30

Ending Inventory

30 units

 



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *