Use the following information to answer the next question(s):

The standard cost sheet for one of the Vitton Company’s products is presented below.

Direct materials (4 feet @ $6.00)

$24.00

Direct labour (1 hour @ $12.00)

12.00

Variable overhead (1 hour @ $5.00)

5.00

Fixed overhead (1 hour @ $3.00*)

3.00

Standard unit cost

$44.00

*Rate based on expected activity of 12,000 hours

The following results for last year were recorded.

Production (in units)

10,000

Direct materials (39,000 feet purchased and used)

$241,800

Direct labour (10,500 hours)

$131,250

Variable overhead

$  48,000

Fixed overhead

$  40,000

19) The materials price variance is

A) $7,800 unfavourable.

B) $7,800 favourable.

C) $8,400 unfavourable.

D) $8,400 favourable.

20) The materials usage variance is

A) $4,000 favourable.

B) $4,000 unfavourable.

C) $6,000 favourable.

D) $6,000 unfavourable.

21) The labour rate variance is

A) $5,250 favourable.

B) $5,250 unfavourable.

C) $5,000 favourable.

D) $5,000 unfavourable.

22) The labour efficiency variance is

A) $5,250 favourable.

B) $5,250 unfavourable.

C) $6,000 favourable.

D) $6,000 unfavourable.

23) The variable overhead spending variance is

A) $4,500 favourable.

B) $4,500 unfavourable.

C) $4,800 favourable.

D) $4,800 unfavourable.

24) The variable overhead efficiency variance is

A) $2,500 favourable.

B) $2,500 unfavourable.

C) $2,250 favourable.

D) $2,250 unfavourable.

25) The fixed overhead volume variance is

A) $4,000 unfavourable.

B) $4,000 favourable.

C) $6,000 favourable.

D) $6,000 favourable.

Harrison Company had the following information:

Selling price per unit

$30

Variable costs per unit: Manufacturing

$15

Variable costs per unit: Selling and administrative

$3

Fixed costs per month: Manufacturing

$20,000

Fixed costs per month: Selling and administrative

$10,000

26) What are the total manufacturing costs for 10,000 units?

A) $150,000

B) $20,000

C) $170,000

D) $180,000

27) What are the total manufacturing costs for 15,000 units?

A) $30,000

B) $245,000

C) $225,000

D) $270,000

28) What are the total selling and administrative expenses for 10,000 units?

A) $30,000

B) $40,000

C) $180,000

D



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *